2021 nyara óta egy fontos jogszabályi változás érinti az e-kereskedelem szereplőit. A termékek piacfelügyeletéről szóló 2012. évi LXXXVIII. törvény 2021. július 16-ától hatályba lépett módosítása értelmében a gyártóknak – és bizonyos esetekben az importőröknek vagy logisztikai szolgáltatóknak – kötelező magyar nyelvű használati és kezelési útmutatót, valamint biztonsági figyelmeztetéseket biztosítani a termékekhez. Ez a szabályozás minden olyan termékre vonatkozik, amelyet fogyasztóknak vagy más végfelhasználóknak szántak – legyen az új, használt vagy újra feldolgozott.

A használati útmutatónak közérthetőnek és egyértelműnek kell lennie. Bár sokakban felmerülhet a kérdés, vajon lehet-e ezt az útmutatót digitálisan biztosítani – a válasz: igen. Az ITM álláspontja szerint a külön jogszabályban vagy szabványban nem nevesített termékek esetén a magyar nyelvű útmutató online is átadható. Számos vállalkozás él is ezzel a lehetőséggel, például letölthető PDF formájában teszi elérhetővé a saját weboldalán. Amennyiben a honlapcím nem fér el a csomagoláson, érdemes QR kóddal vagy az üzlet polcain elhelyezett tájékoztatással informálni a vásárlót az elérhetőségről.

Fontos tudni, hogy a törvény értelmében nem minden ingó dolog minősül „terméknek”. Kivételt képeznek például az élelmiszerek, takarmányok, élő állatok vagy növények, valamint a villamos energia, földgáz és távhő szolgáltatások.

Amennyiben a gyártó nem mellékel magyar nyelvű útmutatót, az importőr köteles ezt biztosítani. Ha pedig sem a gyártó, sem az importőr, sem a meghatalmazott képviselő nem teljesíti a kötelezettséget, úgy a logisztikai szolgáltatóra hárul a feladat, hogy a megfelelő, magyar nyelvű és közérthető útmutatót biztosítsa.

Nem utolsó sorban minden gazdasági szereplő köteles feltüntetni a terméken vagy annak csomagolásán a cég nevét, védjegyét és elérhetőségét, ideértve a postai címet is.

A webshopok számára mindez plusz adminisztratív kihívást jelent – különösen, ha nem rendelkeznek naprakész általános szerződési feltételekkel (ÁSZF). Ebben segít a VirtualJog, amely immár 5 éve támogatja a vállalkozásokat jogi dokumentumaik elkészítésében és karbantartásában, frissítésében. A Webshop csomag segítségével a jogszabályváltozásoknak megfelelő, frissített ÁSZF-et kap a vállalkozás – gyorsan, egyszerűen, ügyvédi háttérrel. A szolgáltatásnak már 4400 előfizetője van, és elnyerte az Év Honlapja díjat is, ami garancia a szakmai színvonalra.

A megfelelés nem csak jogszabályi kötelezettség, hanem a fogyasztói bizalom kulcsa is – a VirtualJog ebben nyújt megbízható segítséget.

Az ÁSZF generátor által elkészített webshop ÁSZF és webshop GDPR HTML, javascript kóddal működik, így a webáruházba való beillesztés után mindig jogkövető lesz. Végleges megoldást jelent a hagyományos webshop tulajdonosok számára. Az ÁSZF fej-, illetve láblécében található linkre kattintva pedig azonnal létrehozható a PDF verzió is.

Előfizetek az ÁSZF generátorra

Az ÁSZF generátor a VirtualJog belépő terméke, így a VirtualJog funkciói csak korlátozottan érhetők el, digitális termék és B2B értékesítés esetén sem működik.

Amennyiben nem hagyományos webshopot üzemeltet, vagy szeretné, ha webshop szabályzatait olyan ügyvédek készítenék el, akik 10+ éve csak ezzel foglalkoznak, vagy egyszerűen csak prémium minőségre, díjnyertes szolgáltatásra (továbbá számos ajándékra és bónuszra) vágyik, akkor legyen igazi VirtualJog tag, és rendelje meg a Webshop csomagot. Figyelem! A Webshop csomagunk már angol, német, román és szlovák nyelven is elérhető!

A prémium minőséget választom, kell a Webshop csomag