A webshopok által történő értékesítés során a vállalkozásoknak bizonyos termékek esetén kötelező jótállási jegyet biztosítaniuk a fogyasztók számára. Ezt a kötelezettséget a 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendelet szabályozza, amely a tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó jótállási előírásokat tartalmazza. Nézzük meg, mikor és milyen feltételek mellett kell ezt a dokumentumot kiállítani és átadni!

1. Mikor kötelező a jótállási jegy?

A rendelet 1. § (1) bekezdése alapján a kötelező jótállás alá tartozó tartós fogyasztási cikkek esetén kell alkalmazni a jótállási kötelezettséget. Ezek a termékek egy külön miniszteri rendeletben kerülnek meghatározásra (és itt összefoglaltuk). A jótállási jegyet akkor kell kiállítani és átadni, ha a fogyasztó és a vállalkozás között szerződés jön létre a termék megvásárlására.

A 3/A. § (1) bekezdése kimondja, hogy ha a fogyasztási cikk eladási ára nem haladja meg az 50 000 forintot, akkor a vállalkozás nem köteles jótállási jegyet kiállítani. Ebben az esetben a jótállási jogok az ellenérték megfizetését igazoló bizonylattal is érvényesíthetők.

2. Milyen formában kell a jótállási jegyet átadni?

A 3. § (1) bekezdése szerint a vállalkozás köteles a fogyasztó részére a jótállási jegyet biztosítani olyan formában, amely a jótállási határidő végéig jól olvasható marad. A jótállási jegyet elektronikus formában is át lehet adni, ha annak tartalma megfelel a rendelet előírásainak. Fontos, hogy a letöltési lehetőséget a jótállás időtartama alatt folyamatosan biztosítani kell.

3. Mit kell tartalmaznia a jótállási jegynek?

A jótállási jegyen az alábbi információknak kell szerepelniük a 3. § (3) bekezdése alapján:

  • A vállalkozás neve és címe,
  • A fogyasztási cikk azonosítására alkalmas megnevezése és típusa,
  • A gyártó neve és címe (ha eltér a vállalkozástól),
  • A szerződéskötés, az átadás vagy üzembe helyezés időpontja,
  • A fogyasztó jótállásból eredő jogai és azok érvényesítésének feltételei,
  • Tájékoztatás a békéltető testületi eljárás lehetőségéről,
  • A vállalkozás bélyegzőlenyomata és a kiállításkor eljáró személy aláírása (kivéve elektronikus átadás esetén),
  • A termék vételára.

4. Mit kell tennie a webshop üzemeltetőjének?

A webshop üzemeltetője köteles biztosítani, hogy minden olyan termékhez, amely meghaladja az 50 000 forintos értékhatárt, megfelelő jótállási jegyet mellékeljen, akár nyomtatott, akár elektronikus formában. Ha a jótállási jegyet elektronikus úton biztosítja, akkor gondoskodnia kell arról, hogy a fogyasztó azt a jótállás teljes időtartama alatt elérhesse és letölthesse.

Összegzés

A kötelező jótállási jegy kiállítása és átadása webshopok esetén elsősorban az 50 000 forint feletti tartós fogyasztási cikkekre vonatkozik. A jótállási jegyet jól olvasható, közérthető módon, magyar nyelven kell biztosítani. Elektronikus formában történő átadás esetén a webshopnak garantálnia kell a dokumentum elérhetőségét a jótállás időtartama alatt. A fogyasztó jogainak biztosítása érdekében a jótállási jegy pontos tartalmi követelményeit a 151/2003. Korm. rendelet szabályozza.

Maradjon naprakész a VirtualJog Webshop csomaggal!

A jogszabályok folyamatos változása miatt érdemes igénybe venni a VirtualJog Webshop csomagját, amely biztosítja, hogy az ÁSZF és a jótállásra vonatkozó tájékoztatás mindig megfeleljen a hatályos előírásoknak. A VirtualJog már 5 éve működik, több mint 4000 felhasználó választotta, és elnyerte az Év honlapja díjat is. Ne kockáztassa vállalkozása jogi megfelelőségét – válassza a VirtualJogot!

Ne várja meg, hogy a hatóság kopogtasson – a VirtualJoggal biztos alapokon állhat az üzlete!

Az ÁSZF generátor által elkészített webshop ÁSZF és webshop GDPR HTML, javascript kóddal működik, így a webáruházba való beillesztés után mindig jogkövető lesz. Végleges megoldást jelent a hagyományos webshop tulajdonosok számára. Az ÁSZF fej-, illetve láblécében található linkre kattintva pedig azonnal létrehozható a PDF verzió is.

Előfizetek az ÁSZF generátorra

Az ÁSZF generátor a VirtualJog belépő terméke, így a VirtualJog funkciói csak korlátozottan érhetők el, digitális termék és B2B értékesítés esetén sem működik.

Amennyiben nem hagyományos webshopot üzemeltet, vagy szeretné, ha webshop szabályzatait olyan ügyvédek készítenék el, akik 10+ éve csak ezzel foglalkoznak, vagy egyszerűen csak prémium minőségre, díjnyertes szolgáltatásra (továbbá számos ajándékra és bónuszra) vágyik, akkor legyen igazi VirtualJog tag, és rendelje meg a Webshop csomagot. Figyelem! A Webshop csomagunk már angol, német, román és szlovák nyelven is elérhető!

A prémium minőséget választom, kell a Webshop csomag