Tavaly jelentős változások történtek a fogyasztóvédelmi bírságok rendszerében, amelyek véget vetettek a 2008 óta fennálló szabályozási korszaknak. A 2023. évi XCVI. törvény jelentős módosításokat vezetett be a fogyasztóvédelmi jog területén, melyek 2024. március 1-jén léptek hatályba.

A változtatások értelmében egy kisebb webáruház (kkv) már legalább 100 ezer forintos, de akár 2 millió forintos bírságot is kaphat tavaly óta fogyasztóvédelmi jogsértés esetén. A súlyosabb esetek, amikor a jogsértés a fogyasztók testi épségét vagy vagyoni érdekeit veszélyezteti, még magasabb bírságokat eredményeznek: a kisebb vállalkozások esetében 200 ezer forinttól akár 6,5 millió forintig terjedhet a büntetés.

A nagyobb, 100 millió forint feletti éves árbevétellel rendelkező cégeket pedig már minimum 1 millió forintos bírság fenyegeti, amelynek felső határa az éves nettó árbevételük 5 százaléka, de legfeljebb 650 millió forint.

A módosítás továbbá külön szabályokat állapított meg az ismételten jogsértést elkövető webshopokra: három éven belüli ismételt jogsértés esetén a bírság összege 400 ezer és 4 millió forint között mozog. Nagyobb cégek esetében az ismételt jogsértés bírsága akár 3 milliárd forintot is elérheti.

A törvény pontosan meghatározza, hogy mely esetekben szabhat ki a fogyasztóvédelmi hatóság bírságot. Ilyen például, ha a vállalkozás a korábban kiszabott kötelezettségeit nem teljesíti, ha a jogsértés a fogyasztók széles körét érinti, ha megsérti a békéltető testületi eljárás során fennálló együttműködési vagy tájékoztatási kötelezettségeit, illetve ha elmulasztja az adatok végleges hozzáférhetetlenné tételével kapcsolatos kötelezettségeit. Ezekben az esetekben figyelmeztetés alkalmazására nincsen lehetőség, a hatóságok közigazgatási szankciókat szabnak ki azonnal.

A fogyasztóvédelmi szabályozás változásairól az Ecommerce Expón tartott előadást Dr. Krausz Miklós, a VirtualJog alapítója és ügyvédje, valamint Dr. Pál Zoltán ügyvéd. Az előadók részletesen ismertették az új szabályozás lényegét és gyakorlati következményeit a webshopokat és más vállalkozásokat érintő fogyasztóvédelmi jogsértések terén. Az előadás során kiemelték, hogy a vállalkozásoknak kiemelten fontos a jogszabályi megfelelés, mert a bírságok jelentős terhet róhatnak rájuk, különösen ismételt jogsértések esetén.

A jogszabályok folyamatos változása és a bírságok elkerülése miatt érdemes igénybe venni a VirtualJog Webshop csomagját, amely biztosítja, hogy az ÁSZF és a jótállásra vonatkozó tájékoztatás mindig megfeleljen a hatályos előírásoknak. A VirtualJog már 5 éve működik, több mint 4000 felhasználó választotta, és elnyerte az Év honlapja díjat is. Ne kockáztassa vállalkozása jogi megfelelőségét – válassza a VirtualJogot!

Ne várja meg, hogy a hatóság kopogtasson – a VirtualJoggal biztos alapokon állhat az üzlete!

Az ÁSZF generátor által elkészített webshop ÁSZF és webshop GDPR HTML, javascript kóddal működik, így a webáruházba való beillesztés után mindig jogkövető lesz. Végleges megoldást jelent a hagyományos webshop tulajdonosok számára. Az ÁSZF fej-, illetve láblécében található linkre kattintva pedig azonnal létrehozható a PDF verzió is.

Előfizetek az ÁSZF generátorra

Az ÁSZF generátor a VirtualJog belépő terméke, így a VirtualJog funkciói csak korlátozottan érhetők el, digitális termék és B2B értékesítés esetén sem működik.

Amennyiben nem hagyományos webshopot üzemeltet, vagy szeretné, ha webshop szabályzatait olyan ügyvédek készítenék el, akik 10+ éve csak ezzel foglalkoznak, vagy egyszerűen csak prémium minőségre, díjnyertes szolgáltatásra (továbbá számos ajándékra és bónuszra) vágyik, akkor legyen igazi VirtualJog tag, és rendelje meg a Webshop csomagot. Figyelem! A Webshop csomagunk már angol, német, román és szlovák nyelven is elérhető!

A prémium minőséget választom, kell a Webshop csomag